Archive for admin

Indoor Track Season 2016-17

Roster

indoor_2016-17

Name Event Cl. Hometown/High School
Camille Baechler Sprints / Jumps So. Sandy Spring, Md. / Oakton
Noor Banihashem Ahmad Sprints / Jumps Fr. Bronxville, N.Y. / Bronxville
Katie Billings Sprints So. Silver Spring, Md. / Montgomery Blair
Megan Braught Mid-Distance Fr. Mechanicsburg, Pa. / Cumberland Valley
Irina Buchok Jumps Sr. Tashkent, Uzbekistan / Taskent International School
Kate Edwards Distance Jr. Malvern, Pa. / Conestoga
Shannon Fisher Mid-Distance Fr. Kendall Park, N.J. / –
Maura Fitzpatrick Mid-Distance Sr. Atlanta, Ga. / Atlanta International School
Hannah Foster Throws So. Virginia Beach, Va. / Cape Henry Collegiate School
Julie Gonzales Jumps / Hurdles So. Boerne, Texas / St. Anthony Catholic
Rachel Greene Sprints So. Woolwich Township, N.J. / Ursuline Academy
Mecca Harris Throws / Sprints Fr. Dumont, N.J. / Peddie School
Tara Holman Sprints So. Falls Church, Va. / George Mason
Nina Inman Distance Fr. Louisville, Ky. / Atherton
Hope Jones Distance Fr. Salisbury, Md. / James M. Bennett
Cailey Klink Sprints Fr. Bethel Park, Pa. / Bethel Park
Anna Kyle Mid-Distance Fr. Mons, Belgium / SHAPE American School
Ashley Macina Mid-Distance Sr. Congers, N.Y. / Marymount
Jocelyn Martinez Mid-Distance Sr. Van Nuys, Calif. / James Monroe
Sydney Maves Mid-Distance Sr. Salt Lake City, Utah / Rowland Hall
Claire Petitt Mid-Distance / Sprints / Jumps So. Eugene, Ore. / North Eugene
Natalia Phillip Throws Fr. Boston, Mass. / New Mission
Campbell Powell Distance Fr. Longmeadow, Mass. / Longmeadow
Vidya Ramaswamy Distance Fr. San Ramon, Calif. / Athenian School
Naidelene Raymond Sprints / Throws So. Boston, Mass. / Community Academy of Science and Health
Cate Roa Sprints / Throws So. Shohola, Pa. / Delaware Valley High
Elizabeth Robinson Mid-Distance Jr. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Kinbrae Sperstad Mid-Distance So. Little Falls, Minn. / Little Falls
Tahawney Terrell Sprints Jr. Mattapan, Mass. / Community Charter of Cambridge
Haley Varnum Mid-Distance So. Pullman, Wash. / Pullman
Gwendolyn Vary Throws Sr. Bloomfield, N.Y. / Bloomfield Central
Sophie Webb Distance So. Durham, N.H. / Oyster River
Allegra Wham Mid-Distance So. Arlington, Va. / H-B Woodlawn
Cecilia White Mid-Distance Fr. Marshfield, Mass. / Marshfield
Emily Williams Distance Fr. Nashua, N.H. / Lowell Catholic
Karen Yin Sprints Fr. China / Chengdu No. 7 High School

Coaches

Jason Hewitt, Head Coach, 7th Season
Tonja Nixon, Assistant Coach, 2nd Season

Results

DateMeetResults
12/3/16vs. Bow Tie Classic @ Ursinus College[Results]
12/11/16vs. New Year's Invitational @ Princeton University[Results]
1/21/17vs. Collegeville Classic @ Ursinus College[Results]
1/27/17at Widener Invitational[Results]
Feb 3-4, 2017vs. Armory Collegiate Invitational @ New York City, N.Y.[Results]
2/4/17vs. Frank Colden Invitational @ Ursinus College[Results]
2/10-11/2017vs. Monmouth Winter Collegiate Open @ Monmouth, N.J.[Results]
2/11/17vs. Haverford Invitational @ Monmouth, N.J.[Results]
2/18/17vs. Keogh Invitational @ Haverford[Results]
2/25-26/2017vs. Centennial Conference Championship @ Ursinus[Results]
3/10-11/2016vs. NCAA National Championship @ Naperville, Ill.[Results]

Save

Save

Save

Cross Country 2016

xc_team_pic

Roster

Name Year Hometown/High School
Megan Braught Fr. Mechanicsburg, Pa. / Cumberland Valley
Grace Cain Fr. Chicago, Ill. / University High Laboratory School
Hannah Chang Fr. Simi Valley, Calif. / Simi Valley
Mary Cooper So. Atlanta, Ga. / Woodward Academy
Kate Edwards Jr. Malvern, Pa. / Conestoga
Shannon Fisher Fr. Kendall Park, NJ
Maura Fitzpatrick Sr. Atlanta, Ga. / Atlanta International School
Nina Inman Fr. Louisville, Ky. / Atherton
Hope Jones Fr. Salisbury, Md. / James M. Bennett
Hannah Kim So. Lancaster, Pa. / Manheim Township
Anna Kyle Fr. Mons, Belgium / SHAPE American School
Ashley Macina Sr. Congers, N.Y. / Marymount
Madeleine Maier So. Eugene, Ore. / South Eugene
Jocelyn Martinez Sr. Van Nuys, Calif. / James Monroe
Sydney Maves Sr. Salt Lake City, Utah / Rowland Hall
Claire Petitt So. Eugene, Ore. / North Eugene
Campbell Powell Fr. Longmeadow, Mass. / Longmeadow
Elizabeth Robinson Jr. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Kinbrae Sperstad So. Little Falls, Minn. / Little Falls
Chelsea Thangavelu So. Palos Verdes, Calif. / Palo Alto
Haley Varnum So. Pullman, Wash. / Pullman
Sophie Webb So. Durham, N.H. / Oyster River
Allegra Wham So. Arlington, Va. / H-B Woodlawn
Cecilia White Fr. Marshfield, Mass. / Marshfield
Emily Williams Fr. Nashua, N.H. / Lowell Catholic

Coaches

Jason Hewitt, 7th Season
Brian Corrigan, 1st Season
Ayanna Jacobs, 1st Season
Jackie Kercheval, 1st Season

Schedule

DateMeetResults
September 1, 2016Bryn Mawr Invitational @ Rose Tree Park[Results]
September 10, 2016Delaware Invitational @ White Clay State Park[Results]
September 10, 2016Highlander Invitational @ Cairn[Results]
September 17, 2016DII/DIII Challenge @ Kutztown[Results]
September 24, 2016Osprey Open @ Stockton[Results]
October 1, 2016Dickinson Long/Short[Results]
October 16, 2016Seven Sisters Championship @ Wellesley[Results]
October 21, 2016Haverford Last Chance Meet[Results]
October 29, 2016Centennial Conference Championship @ Haverford[Results]
November 12, 2016NCAA Mid-East Regional Championship @ Center Valley, Pa.[Results]
November 19, 2016NCAA National Championship @ E.P. Tom Sawyer Park - Louisville, Ky.[Results]

Outdoor Season 2016

Outdoor16

Roster

Name Yr Hometown/High School
Alex Beda Sr. Bridgewater Corners, VT / Woodstock Union
Katie Billings Fr. Silver Springs, Md.
Mary Cooper Fr. Atlanta, Ga. / Woodward Academy
Rebecca Craig Sr. Wilton, CT / Wilton
Lauren Dana Sr. Marshfield, Mass. / Boston University Academy
Kate Edwards So. Malvern, Pa. / Conestoga
Lily Falk Fr. Newtown, Pa. / George School
Maura Fitzpatrick Jr. Atlanta, Ga. / Atlanta International School
Julie Gonzales Fr. Boerne, Texas
Hannah Hastings Sr. Potomac, MD / St. Andrew’s Episcopal School
Tara Holman Fr. Falls Church, Va.
Hannah Kim Fr. Lancaster, Pa. / Manheim Township
Ashley Macina Jr. Congers, NY / Marymount
Madeleine Maier Fr. Eugene, Or.
Jocelyn Martinez Jr. Van Nuys, CA / James Monroe
Marissa Mirecki Sr. Niantic, CT / East Lyme
Sasha Moiseyev-Foster Fr. Fresno, Calif.
Margaret Patchin Sr. Lindenwold, NJ / Camden Catholic
Claire Petitt Fr. Eugene, Ore. / North Eugene
Caitlin Roa Fr. Shohola, Pa.
Lizzie Robinson So. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Kinbrae Sperstad Fr. Little Falls, Minn. / Little Falls
Tahawney Terrell So. Mattapan, Mass.
Prerana Vaddi Sr. Sunnyvale, Calif. / Notre Dame
Haley Varnum Fr. Pullman, Wash. / Pullman
Gwendolyn Vary Jr. Bloomfield, NY / Bloomfield Central
Sophie Webb Fr. Durham, N.H. / Oyster River
Allegra Wham Fr. Arlington, Va. / H-B Woodlawn
Yue Yang Sr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi
Taoran Ye So. Guangdong, China / South China Normal Univ. High

Coaches

Head Coach: Jason Hewitt, 6th Season

Assistant Coach: Matt Cohen, 3rd Season

Assistant Coach: Gregg Schmidt, 1st Season

Assistant Coach: Charlotte Healy, 1st Season

Assistant Coach: Tonja Nixon, 1st Season

Results

DateMeetResults
March 26, 2016Rams Invitational @ West Chester University3rd [Results]
April 2, 2016Muhlenberg Invite[Results]
April 10, 2016WCU Invite @ West Chester[Results]
April 13, 2016Mid-Week Twilight Invitational @ Gwynedd Mercy University[Results]
April 16, 2016Mason-Dixon Invitational @ Moravian College14th [Results]
April 22, 2016Widener Invitational[Results]
April 23, 2016UC Invitational @ Ursinus College3rd [Results]
April 25, 2016Haverford Duel Meet[Results]
April 28, 2016Penn Relays @ University of Pennsylvania[Results]
May 6, 2016Centennial Conference Championships @ Dickinson College9th/10 [Results]
May 16, 2016Tuppany Last Chance Meet @ Swarthmore College[Results]

2015-16 Indoor Track Season

2015-16 Indoor Track Team

2015-16 Indoor Track Team

Roster

Athlete Year Hometown/High School
Assata Acey Fr. Norcross, Ga. / –
Alex Beda Sr. Bridgewater Corners, Vt. / Woodstock Union
Katie Billings Fr. Silver Spring, Md. / –
Mary Cooper Fr. Atlanta, Ga. / Woodward Academy
Kate Edwards So. Malvern, Pa. / Conestoga
Lily Falk Fr. Newtown, Pa. / George School
Maura Fitzpatrick Jr. Atlanta, Ga. / Atlanta International School
Rebekah Gallop So. San Francisco, Calif. / Clovis
Julie Gonzales Fr. Boerne, Texas / –
Rachel Greene Fr. Woolwich Township, N.J. / –
Hannah Hastings Sr. Potomac, Md. / St. Andrew’s Episcopal School
Tara Holman Fr. Falls Church, Va. / –
Hannah Kim Fr. Lancaster, Pa. / Manheim Township
Ashley Macina Jr. Congers, N.Y. / Marymount
Jocelyn Martinez Jr. Van Nuys, Calif. / James Monroe
Madeleine Meyer Fr. Eugene, Ore. / South Eugene
Marissa Mirecki Sr. Niantic, Conn. / East Lyme
Sasha Moiseyev-Foster Fr. Fresno, Calif. / –
Margaret Patchin Sr. Lindenwold, N.J. / Camden Catholic
Claire Petitt Fr. Eugene, Ore. / North Eugene
Caitlin Roa Fr. Shohola, Pa. / –
Lizzie Robinson So. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Kinbrae Sperstad Fr. Little Falls, Minn. / Little Falls
Tahawney Terrell So. Mattapan, Mass. / –
Chelsea Thangavelu Fr. Palo Alto, Calif. / Palo Alto
Prerana Vaddi Sr. Sunnyvale, Calif. / Notre Dame
Haley Varnum Fr. Pullman, Wash. / Pullman
Gwendolyn Vary Jr. Bloomfield, N.Y. / Bloomfield Central
Sophie Webb Fr. Durham, N.H. / Oyster River
Allegra Wham Fr. Arlington, Va. / H-B Woodlawn
Yue Yang Sr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi

Coaches

Head Coach:Jason Hewitt (Tufts ’00), 6th Season
Assistant Coaches: Matthew Cohen, Gregg Schmidt

Results

DateMeetResults
Dec, Sat. 5Bow-Tie Classic @ Ursinus College3rd Place [Results]
Dec, Fri. 11New Year's Invitational @ Princeton Univ.[Results]
Jan, Fri. 22Collegeville Classic @ Ursinus College[Results]
Jan, Fri. 29Muhlenberg Invite[Results]
Feb, Fri. 5-Sat 6 Armory Collegiate Invitational @ New York City, N.Y.[Results]
Feb, Sat. 6Frank Colden Invitational @ Ursinus College[Results]
Feb, Fri. 12Susquehanna Invitational @ Susquehanna University[Results]
Feb, Mon. 15Haverford Dual Meet[Results]
Feb, Sat. 20Keogh Classic @ Haverford College[Results]
Feb, Sat. 27-Sun 28Centennial Conference Championships @ Ursinus College9th/10 [Results]

XC Season 2015

Team_Picture_for_Web

Roster

Name Cl. Hometown/High School
Alex Beda Sr. Bridgewater Corners, Vt. / Woodstock Union
Mary Cooper Fr. Atlanta, Ga. / Woodward Academy
Kate Edwards So. Malvern, Pa. / Conestoga
Lily Falk Fr. Newtown, Pa. / George School
Maura Fitzpatrick Jr. Atlanta, Ga. / Atlanta International School
Rebekah Gallop So. San Francisco, Calif. / Clovis
Hannah Hastings Sr. Potomac, Md. / St. Andrew’s Episcopal School
Marina Herbst Fr. Chicago, Ill. / Putney School
Hannah Kim Fr. Lancaster, Pa. / Manheim Township
Sarah Ledger Fr. New York, N.Y. / High School of American Studies
Ashley Macina Jr. Congers, N.Y. / Marymount
Jocelyn Martinez Jr. Van Nuys, Calif. / James Monroe
Marissa Mirecki Sr. Niantic, Conn. / East Lyme
Margaret Patchin Sr. Lindenwold, N.J. / Camden Catholic
Claire Petitt Fr. Eugene, Ore. / North Eugene
Lizzie Robinson So. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Kinbrae Sperstad Fr. Little Falls, Minn. / Little Falls
Chelsea Thangavelu Fr. Palos Verdes, Calif. / Palo Alto
Haley Varnum Fr. Pullman, Wash. / Pullman
Sophie Webb Fr. Durham, N.H. / Oyster River
Allegra Wham Fr. Arlington, Va. / H-B Woodlawn
Yue Yang Sr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi

Coaches:

Jason Hewitt, 6th Season
Matt Cohen, 3rd Season

Results

DateMeetResults
Sept 1, 2015Bryn Mawr Invitational @ Rose Tree Park- [Results]
Sept 5, 2015Delaware Valley Invitational2nd [Results]
Sept 12, 2015Mustang Stampede @ Johns Hopkins4th [Results]
Sept 19, 2015Highlander Invitational @ Cairn6th/15 [Results]
Sept 19, 2015Bill Fritz Invitational @ Rowan4th/10 [Results]
Sept 26, 2015Dickinson Long-Short @ Newville, PA6th [Results]
Oct 2, 2015Paul Short @ Lehigh35th [Results]
Oct 18, 2015Seven Sisters Championship Hosted by Bryn Mawr @ Haverford XC Course5th/7 [Results]
Oct 23, 2015Lebanon Valley Last Chance @ LVC- [Results]
Oct 31, 2015Centennial Conference Championships @ Johns Hopkins7th [Results]
Nov 14, 2015NCAA Mid-East Regional @ Dickinson (Newville, PA)17th [Results]

Outdoor Season 2015

Roster

Outdoor2015_TeamPic

Athlete Year Hometown/ High School
Alex Beda Jr. Bridgewater Corners, Vt. / Woodstock Union
Rebecca Craig Jr. Wilton, Conn. / Wilton
Kate Edwards Fr. Malvern, Pa. / Conestoga
Rebekah Gallop Fr. San Francisco, Calif. / Clovis
Hadiyyah Graves Fr. Morrisville, Pa. / Solebury
Claudia Keep Sr. Solebury, Pa. / Solebury
Ashley Macina So. Congers, N.Y. / Marymount
Jocelyn Martinez So. Van Nuys, Calif. / James Monroe
Marissa Mirecki Jr. Niantic, Conn. / East Lyme
Tonja Nixon Sr. Chester, Pa. / Westtown School
Margaret Patchin Jr. Lindenwold, N.J. / Camden Catholic
Sophia Randazzo So. Scotch Plains, N.J. / Mt. St. Mary Academy
Lizzie Robinson Fr. Sacramento, Calif. / C.K. McClatchy
Elaine Schmidt Sr. Marlborough, Mass. / Marlborough
Tehzeeb Tyebjee Sr. Mumbai, India / Cathedral and John Cannon School
Prerana Vaddi Jr. Sunnyvale, Calif. / Notre Dame
Gwendolyn Vary So. Bloomfield, N.Y. / Bloomfield Central
Emily Xiong Jr. – / –
Yue Yang Jr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi

Head Coach: Jason Hewitt, 5th Season

Assistant Coaches: Matt Cohen, 2nd Season; Anthony Yoshinmura, 2nd Season;

Results

DateMeetResults
March 21, 2015Bears Outdoor Opener @ Ursinus CollegeCANCELLED - SNOW
March 27-28, 2015Dan Curran Invite @ Widener University- [Results]
March 31st, 2015Alvernia Invite4th [Results]
April 4, 2015Muhlenberg Invitational- [Results]
April 10-11, 2015Bill Butler Invitational @ West Chester University- [Results]
April 15, 2015Mid-Week Twilight Invitational @ Gwynedd Mercy University- [Results]
April 18-19, 2015Widener Invitational- [Results]
April 23, 2015Penn Relays @ Univ. of Pennsylvania- [Results]
April 24, 2015West Chester University Open- [[Results]
May 1-3, 2015Centennial Conference Championships @ Ursinus College10th/10 [[Results]
May 11, 2015Swarthmore Final Qualifier- [Results]

 

Save

Indoor Track Season 2014-15

Roster

Name Cl. Hometown/High School
Alexandra Beda Jr. Bridgewater Corners, VT / Woodstock Union
Olivia Carmichael Fr. Amesbury, Mass. / Pingree School
Lauren Dana So. Marshfield, Mass/ Boston University Academy
Kate Edwards Fr. Conestoga, Pa. / –
Genesis Feliz Sr. Hatboro, PA
Rebekah Gallop Fr. Clovis, N.M. / Clovis
Hadiyyah Graves Fr. Morrisville, PA
Rachel Hager Sr. Bellaire, Texas /Awty International
Hannah Hastings Jr. Potomac, MD / St. Andrew’s Episcopal School
Betsy Helm Jr. Southlake, TX / Carroll Senior High
Claudia Keep Sr. Solebury, PA / Solebury
Cassie Kosarek Gr. Ardmore, PA
Ashley Macina So. Congers, NY / Marymount
Jocelyn Martinez So. Van Nuys, CA / James Monroe
Marissa Mirecki Jr. Niantic, CT / East Lyme
Yamina Mohattane Jr. Mamaroneck, NY / French American School of NY
Tonja Nixon Sr. Chester, Pa. / Westtown School
Margaret Patchin Jr. Lindenwold, NJ / Camden Catholic
Saachi Pilinja Fr. Mu
Sophia Randazzo So. Scotch Plains, NJ / –
Lizzie Robinson Fr. Sacramento, Calif. / –
Elaine Schmidt Sr. Marlborough, MA / Marlborough
Tehzeeb Tyebjee Sr. Mumbai, India / Cathedral and John Cannon School
Prerana Vaddi Sunnyvale, Calif.
Gwendolyn Vary So. Bloomfield, N.Y. / Bloomfield Central
Kim Wiley Sr. Shokan, NY / Onteora
Chanel Williams Jr. Lawrenceville, N.J. / Lawrenceville School
Yue Yang Jr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi
Carissa Yao So. Shanghai, China / Shanghai Nanyang Model HS

Coaches

Head Coach: Jason Hewitt, 5th Season

Assistant Coaches: Matt Cohen, 2nd Season;

Results

DateMeetResults
12/6/2014Bow-Tie Classic @ Ursinus College16th/20 [Results]
12/7/2014New Years Invitational @ Princeton- [Results]
1/23/2015Collegeville Classic @ Ursinus College17th/24[Results]
1/24/2015Tiger Open @ Princeton University- [Results]
1/30/2015Muhlenberg Invitational- [Results]
1/30/2015Armory Collegiate Invitational- [Results]
1/30/2015Widener Field Meet- [Results]
2/7/2015Frank Colden Invite @ Ursinus College6th/11 [Results]
2/13-14/2015Susquehanna Invitational- [Results]
2/21/2015Keogh Invite @ Haverford College- [Results]
2/28/2015Centennial Conference Championships @ Haverford College9th/10 [Results]

 

XC Season 2014

Team_Photo

Roster

Name Cl. Hometown/High School
Alexandra Beda Jr. Bridgewater Corners, VT / Woodstock Union
Olivia Carmichael Fr. Amesbury, Mass. / Pingree School
Adriana Castilla Hernandez So. Mexico City, Mexico / Tomas Alva Edison
Kate Edwards Fr. Conestoga, Pa. / –
Rebekah Gallop Fr. Clovis, N.M. / Clovis
Hannah Hastings Jr. Potomac, MD / St. Andrew’s Episcopal School
Betsy Helm Jr. Southlake, TX / Carroll Senior High
Claudia Keep Sr. Solebury, PA / Solebury
Cassie Kosarek Gr. Ardmore, PA / DePaul Catholic
Ann Lin So. Taipei, Taiwan / Taipei American School
Mimi Loughlin Fr. Southport, Conn. / –
Ashley Macina So. Congers, NY / Marymount
Jocelyn Martinez So. Van Nuys, CA / James Monroe
Sydney Maves So. Salt Lake City, UT / Rowland Hall
Marissa Mirecki Jr. Niantic, CT / East Lyme
Yamina Mohattane Jr. Mamaroneck, NY / French American School of NY
Margaret Patchin Jr. Lindenwold, NJ / Camden Catholic
Sophia Randazzo So. Scotch Plains, NJ / –
Lizzie Robinson Fr. Sacramento, Calif. / –
Elaine Schmidt Sr. Marlborough, MA / Marlborough
Kim Wiley Sr. Shokan, NY / Onteora
Yue Yang Jr. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi
Carissa Yao So. Shanghai, China / Shanghai Nanyang Model HS
Taoran Ye Fr. – / –

Coaches

Head Coach: Jason Hewitt, 5th Season

Assistant Coaches: Matt Cohen, 2nd Season;

Results

DateMeetResults
8/29Bryn Mawr Invitational @ Rose Tree Park- [Results]
9/6Highlander Invitational @ Core Creek Park2nd/18[Results]
9/13Mule-Falcon Classic @ Cedar Crest College2nd/8 [Results]
9/20Dickinson Long-Short Invitational @ Newville, Pa.6K:10th/36 [Results]
9/26Lancaster Bible Homecoming @ Lancaster Bible2nd/6 [Results]
10/4Paul Short Invitational @ Lehigh University26/40th [Results]
10/18Seven Sisters @ Mt. Holyoke College5th/7 [Results]
10/24Haverford Invitational @ Haverford College- [Results]
11/1Centennial Conference Championships @ Haverford College6th/10 [Results]
11/8Alumnae Run (3K)Current Team beat Alumnae [Results]
11/15NCAA Mideast Regional @ Newville, Pa.18th/52 [Results]
11/22NCAA Division III Championship @ Mason, Ohio- [Results]

 

XC Season 2013

Roster

Name Cl. Hometown/High School
Alexandra Beda So. Bridgewater Corners, VT / Woodstock Union
Adriana Castilla Hernandez Fr. Mexico City, Mexico / Tomas Alva Edison
Rebecca Craig So. Wilton, CT / Wilton
Hannah Hastings So. Potomac, MD / St. Andrew’s Episcopal School
Betsy Helm So. Southlake, TX / Carroll Senior High
Claudia Keep Jr. Solebury, PA / Solebury
Ann Lin Fr. Taipei, Taiwan / Taipei American School
Sarah Macholdt Sr. Hopewell, NJ / Hopewell Valley Central
Ashley Macina Fr. Congers, NY / Marymount
Jocelyn Martinez Fr. Van Nuys, CA / James Monroe
Sydney Maves Fr. Salt Lake City, UT / Rowland Hall
Alexis McDonald Fr. Sicklerville, NJ / Timber Creek
Marissa Mirecki So. Niantic, CT / East Lyme
Yamina Mohattane So. Mamaroneck, NY / French American School of NY
Margaret Patchin So. Lindenwold, NJ / Camden Catholic
Elaine Schmidt Jr. Marlborough, MA / Marlborough
Kristian Sumner Fr. Boston, MA / Newton North
Victoria Travis Sr. Hatboro, PA / Upper Moreland
Kim Wiley Jr. Shokan, NY / Onteora
Yue Yang So. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi

Coaches

Head Coach: Jason Hewitt, 4th Season
Assistant Coach: Rachel Sandler, 4th Season

Results

DateMeetResults
August 30Haverford Open[Results]
Sept 7Bryn Mawr Invitational @ Rose Tree Park, Media2nd/3 [Results]
Sept 14University of Delaware Invitational 6K (White Clay Creek State Park)6th/12[Results]
Sept 14PSU Brandywine Invitational3rd/4 [Results]
Sept 21Mule/ Falcon Invite @ Cedar Crest College5th/6 [Results]
Sept 28Dickinson Long/ Short Invitational (Big Rock High School)4K: 15th/19 [Results]
6K: 8th/21
Oct 5Paul Short Invitational @ Lehigh University[Results]
Oct 19Seven Sisters Championships @ Smith College5th/ 7 [Results]
Oct 25Haverford Invitational[Results]
Nov 2Centennial Conference Championships @ Carroll County Farm Museum5th/10 [Results]
Nov 9Alumnae 3K Run[Results]
Nov 16NCAA Mid East Regionals @ Lehigh University19th/52 [Results]
Nov 23NCAA DIII Championships @ Hanover, INClaudia Keep: 47th/280[Results]

 

Indoor Track Season 2013-14

Roster

Name Year Hometown/High School
Alex Beda So. Bridgewater Corners, VT / Woodstock Union
Jessica Bernal Fr. Houston, TX / The Chinquapin Preparatory School
Lauren Dana So. Marshfield, MA / Boston University Academy
Rachel Hager Jr. Bellaire, TX / Awty International
Hannah Hastings So. Potomac, MD / St. Andrew’s Episcopal School
Betsy Helm So. Southlake, TX / Carroll Senior High
MJ Johnson Philadelphia, PA / Community College of Philadelphia
Rachael Kahelin Sr. Osterville, MA / Barnstable
Claudia Keep Jr. Solebury, PA / Solebury
Grace Kim Bel Air, MD / John Carroll School
Ann Lin Fr. Taipei, Taiwan / Taipei American School
Jing Ma Liaoning Shanghai, China / Stuart Hall School
Sarah Macholdt Sr. Hopewell, NJ / Hopewell Valley Central
Ashley Macina Fr. Congers, NY / Marymount
Jocelyn Martinez Fr. Van Nuys, CA / James Monroe
Syndey Maves Fr. Salt Lake City, UT / Rowland Hall
Marissa Mirecki So. Niantic, CT / East Lyme
Yamina Mohattane So. Mamaroneck, NY / French American School of NY
Tonja Nixon Jr. Chester, PA / Westtown School
Margaret Patchin So. Lindenwold, NJ / Camden Catholic
Elaine Schmidt Jr. Marlborough, MA / Marlborough
Holly Senebandith Fr. La Verne, CA / Bonita
Victoria Travis Sr. Hatboro, PA / Upper Moreland
Tehzeeb Tyebjee Jr. Mumbai, India / Cathedral and John Cannon School
Gwendoyln Vary Fr. Bloomfield, NY / Bloomfield Central
Kim Wiley Jr. Shokan, NY / Onteora
Chanel Williams So. Lawrenceville, NJ / Lawrenceville School
Yue Yang So. Zhejiang, China / Ningbo Xiaoshi
Carissa Yao Fr. Shanghai, China / Shanghai Nanyang Model HS

Team Photo 2013-2014
Coaches

Head Coach: Jason Hewitt, 4th Season
Assistant Coach: Rachel Sandler, 4th Season
Assistant Coach: Anthony Yosimura, 2nd Season
Assistant Coach: Matt Cohen, 1st Season

Results

DateMeet/LocationResults
December 7, 2013Bow-Tie Classic @ Ursinus College17th/20 [Results]
December 7, 2013New Years Invitational @ Princeton University- [Results]
December 14, 2013Haverford Holiday Meet- [Results]
January 25, 2014Haverford Invitational- [Results]
February 2, 2014DeSchriver Invitational @ East Stroudsburg[Results]
February 7, 2014Armory Collegiate Invitational @ the Armory, NYC[Results]
February 8, 2014Frank Colden Invitational @ Ursinus College11th/16 [Results]
February 14, 2014Ursinus Open @ Ursinus College7th/12 [Results]
February 22, 2014Keogh Invitational @ Haverford College[Results]
February 23, 2014Princeton Invitational @ Princeton UniversityResults]
March 1-2, 2014Centennial Conference Championships @ Haverford College9th/10 [Results]
March 14-15, 2014NCAA DIII Indoor Nationals @ Lincoln, Nebraska[Results]