Archive for 2006-07 Indoor Track Season

Indoor Season 2006-2007

Roster

NameYearHometown/ Previous School
Aneesah Akbar-UqdahSr.Northhampton, Mass./Northampton
Judy BarrSo.Washington, D.C./Hotlon-Arms
Laura BoyleFr.Madison, Conn./Daniel Hand
Lily ChenJr.Bedfordview, S. Africa/Vivian
Margaret ChengSo.Edmonds, Wash./Lakeside
Sara D'AngioSr.
Ashley DawkinsSo.Reading, Pa./Reading
Widade DeguerreSr.Bryn Mawr, Pa./Snowden International
Alix DermerJr.Hamden, Conn./Choate
Kate DuguidSo.Brussels, Belguim/International School
Lucy EdwardsJr.Austin, Texas/St. Stephens Episcopal
Catlin EvansFr.Mill Valley, Calif./Santa Catalina
Jenna FischerSo.Cedar Rapids, Iowa/Washington
Rachel FrancoisSr.Hyde Park, Mass./Jeremiah E.B.
Petra GiblinFr.Colorado Springs, Colo./Phillips Exeter Acad.
Diana HsuJr.Santa Ana, Calif./Foothill
Camille JonesSo.Moraga, Calif./Bentley School
Thea HutchinsonSo.Santa Fe, N.M./Santa Fe Prep
Caroline JohnsonFr.Bainbridge Island, Wash./Bainbridge
Tessa JohnsonFr.Mariposa, Calif./Mariposa County
Camille JonesJr.Moraga, Calif./Bentley School
Leah Kane RismanSo.Chicago, Ill./Enloe
Lindsey KieffaberSo.Greenwich, Conn./Greenwich Academy
Grace KungFr.Basking Ridge, N.J./Ridge
Hannah LandSo.
Christine LeeFr.Topsfield, Mass./Masconumet Regional
June LeeJr.Seoul, South Korea/Lancaster Country Day
Allison Lee-VillanuevaSo.West Windsor, N.J./Plainsboro
Abbey MannSr.Collegeville, Pa./William Penn Charter
Corey NorcrossSo.Voorhees, N.J./Eastern Regional
Akua Nyame-MensahFr.Baltimore, Md./American Cooperative
Cara Petonic (c)Sr.Scottdale, Pa./Southmoreland
Katie RobinsSo.York, Pa./York Suburban
Suzie SpeckerFr.
Virginia TsengSo.Mercersburg, Pa./Mercersburg Acad.
Jessica VarneyFr.Milan, Mich./Milan
Lucy WackmanFr.Eliot, Maine/St. Thomas Aquinas
Leah WeightmanFr.Washington, D.C./Duke Ellington
Katie WengFr.Paramus, N.J./Saddle River Day
Yao YaoJr.Albuquerque , N.M./St. Michael's

Coaches

Head Coach: Dan Talbot, 8th Season
Assistant Coaches: Sarah Hale, 3rd Season; Amanda Rogers, 2nd Season

Results

DateEventResults
January 27Seamus McElligott Invitational- [Results]
February 3Frank Colden Invitational @ Ursinus11th/20 [Results]
February 11Haverford Quadrangular- [Results]
February 16Paul Keogh Invitational @ Haverford- [Results]
February 23-24Centennial Championships7th/10 [Results]